Rieksti ir bagāti ar olbaltumvielām, vērtīgajām taukskābēm un aminoskābēm, kas uzlabo   smadzeņu darbību, stimulē imūnsistēmu un uzlabo asinsriti. Tie satur plašu spektru mikroelementu un vitamīnu. Turklāt riekstiem pa spēkam ilgstoši saglabāt savus vērtīgās īpašības, kas jo svarīgi ziemas un pavasara avitaminozes laikā.

Atceries: rieksti ir jāuzglabā vēsā un tumšā vietā!

Pīniju jeb ciedru rieksti (saukti arī par ciedru riekstiem) mazina apetīti, stimulē hormonu darbību un uzlabo imūnsistēmu. Nelielās devās tos ieteicams ēst jaunajām māmiņām. Tajās esošās vielas palīdz kliedēt saspringumu un nogurumu.

 

zemesrieksti

Zemesrieksti  ir bagāti ar olbaltumvielām, niacīnu un dzelzi. Zinātnieki atklājuši, ka šie pākšaugi ( jo patiesībā tie nemaz nav rieksti) ir lielisks holesterīna līmeņa regulētājs. Turklāt zemesriekstos ir krietni vairāk proteīna, nekā citos riekstos.

 

 

 

Pistācijas kliedē hronisku nogurumu un atjauno enerģiju, palīdz uzlabot redzi. Jaunākais atklājums – tās cīnās pret „slikto” holesterīnu. Ir arī vērtīgs vitamīnu un minerālu (bagāts ar kāliju, dzelzi un fosforu) avots. Pistāciju riekstos ir gandrīz tikpat labo tauku, kā mandelēs.

 

Mandeles jāēd, lai būtu skaisti mati un veselīga āda. Tās veicinās arī smadzeņu darbību, atmiņu  un koncentrēšanās spējas. Ar tām noteikti jāmielojas, ja ir pazemināts hemoglobīna līmeni asinīs. Satur daudz proteīna, šķiedrvielu, kalcija un dzelzs. Bagātīgais E vitamīna daudzums aizsargā pret audzējiem.

 

 

Indijas rieksti uzturēs lieliskā formā tavus sarkanos asinsķermenīšus. Vērtīgs olbaltumvielu un šķiedrvielu avots, ievērojamā daudzumā satur nepiesātinātās taukskābes, B grupas vitamīnus un magniju. Uzlabo vielmaiņu, palīdz cīnīties ar infekcijām un vīrusiem, noņem stresu un nemieru, dod enerģiju un parūpēsies par tavu vielmaiņu.
Dienas deva: 18 rieksti trīs reizes nedēļā.

 

Brazīlijas riekstus iesaka lietot veģetāriešiem, jo tas ir brīnišķīgs nepieciešamo proteīnu avots. Bagātīgi satur cinku un nepiesātinātās taukskābes. Šie rieksti līdzsvaro nervu sistēmas darbību un stiprina imūnsistēmu. Tikai divi rieksti satur nepieciešamo diennakts selēna (mazina risku saslimt ar audzēju) devu.
Dienas deva: astoņi rieksti ne biežāk kā trīs reizes nedēļā.

 

 

Lazdu riekstu lietošana uzturā veicina sarkano asinsķermenīšu rašanos un normalizē apetīti. Šie rieksti stiprina sirdi un arī nervus. Tajos ir specifisks vitamīns, kas aizkavē audzēju un sirds slimību attīstību. Tos iesaka ēst garīgas un fiziskas slodzes gadījumos. Turklāt tie satur vielas, kas nepieciešamas organismam, lai attīrītos no sārņiem.
Dienas deva: 12 rieksti, trīs reizes nedēļā.

 

 

Valriekstu līdzība ar cilvēka smadzenēm nepārsteidz, jo atbalsta kognitīvās funkcijas un asina atmiņu. Šie rieksti ir unikāli pārējo vidū, jo tajos atrodami veselīgās omega – 3 taukskābes, tie paaugstina imunitāti, palīdz ilgāk saglabāt jaunību un mazina iekaisumu procesus.

 

 

Pekanrieksti ir bagāti ar olbaltumvielām, nepiesātinātajām taukskābēm un vitamīniem. Augstais šķiedrvielu saturs veicina holesterīna izvadīšanu no organisma. Tie piešķir īpašu mīkstu garšu augļu un dārzeņu ēdieniem. Veicina apetīti. Kompensē A, B, C, E trūkumu.

 

Makadāmijas rieksti ir visdārgākie rieksti pasaulē. Tos audzē mazāk, nekā ražo melnos ikrus. Bagāti ar olbaltumvielām un taukskābēm. Tajos esošais vitamīns B1 nepieciešams nervu sistēmas funkcionēšanai, sirdsdarbības regulēšanai un stresa samazināšanai.

 

 

Raksts no žurnāla „Stella” / Foto: Shutterstock