mugura-sieviete-sapes-664x453Pēkšņas smeldzošas sāpes mugurā, kas izstaro uz kājām vai rokām, visbiežāk liecina par mugurkaula starpskriemeļu disku bojājumu. Parasti tos dziedē laiks, taču nereti nepieciešama ārsta palīdzība.
Ja starp muguras skriemeļiem izvietotie gredzeniem līdzīgie diski neiztur slodzi, tie var izslīdēt no savas vietas. Kad disks pārplīst un želejveida saturs izplūst laukā, kairinot nervu saknītes vai muguras smadzenes, jau var runāt par trūci. Sāpju stiprums mazāk atkarīgs no bojājuma lieluma, bet galvenokārt no vietas, kur tas noticis, un mugurkaula kanāla platuma. Šaurā kanālā pat 4-5 milimetrus sīka trūcīte spiedīs uz smadzeņu apvalku un nerviem, taču, ja tas ir pietiekami plats, pat centimetru prāvs plīsums neradīs lielus traucējumus. Diskomforta pakāpe atkarīga arī no sāpju sliekšņa. Tās var šķist nepanesamas stresa ietekmē, kaut gan, ņemot vērā trūces vietu, tai nevajadzētu radīt lielas problēmas. Izteiktāku smeldzi jūt tie, kuriem ir vāji muskuļi.
Kā saudzēt muguras diskus?
– Sēdēt, atgāžoties krēslā mazliet atpakaļ, lai mazinātos slodze mugurkaula jostas daļas diskiem.
– Priekšmetus celt, pietupjoties ar taisnu muguru, ko īpaši svarīgi ievērot gara auguma cilvēkiem.
– Kaut ko nesot, svaru sadalīt abās rokās, lai muguru noslogotu simetriski.
– Izvairīties no ilgstošas sēdēšanas, kad disku noslogojums palielinās vismaz desmit reižu. Ik pēc 15 minūtēm vajadzētu piecelties un izkustēties.
– Dārzu ravēt tupus vai rāpus, nevis stāvus un noliecoties uz priekšu, jo šādā pozīcijā disku noslogojums pieaug 15 reižu.
– Atbrīvoties no liekā svara, kas palielina spiedienu uz mugurkaulu.
– Lai neciestu diski, kā arī ceļi, gūžas un pēdas, neskriet pa cietu segumu. Labāk to darīt pa mežu, smiltīm, gumijas paklāju, kādi vietām atrodami pie daudzdzīvokļu mājām, vai fitnesa zālē pa trenažiera slīdošo lenti.
Avots: Dzīvo vesels..