Viens no jautājumiem, kuru saņemu visbiežāk ir par to, kādēļ man aug vēders un kā no tā atbrīvoties? Lūdz, lai iesaku labākos preses vingrinājumus….

veders-riepa-tauki-43067662Tauki, ir viens no izdzīvošanas mehānismiem jau kopš seniem laikiem. Tie palīdz cilvēkam izdzīvot aukstajā laika periodā no vienas ražas novākšanas līdz nākamajai. Tādēļ – ķermeņa tauku uzkrāšana ir pilnīgi normāls process. Tomēr, tas nenozīmē, ka var to darīt neapdomīgi un pārspīlējot.

Kāds  gan ir šis tauku uzkrāšanas process? Pirmkārt, jau tā ir pārmērīga ogļhidrātu (turpmāk, OH) uzņemšana, īpaši, „ ātro” OH (cukuru) uzņemšana (cepumi, šokolādes, kūkas, picas,utt…). Mūsu organismam nav iespējas uzglabāt lielos daudzumos šo cukuru. Glikogēna veidā, tas mūsos spēj uzkrāties apmēram 60-80 gr, tikpat daudz aknās, pārējie liekie uzņemtie OH, mūsu organismā tiek pārstrādāti un nogulsnējas uz mūsu gurniem, vēderiem, muguras, rokām kā tauki.

Liels vēders rodas no

*Aptaukošanās (kā zemādas tauku īpatsvara palielināšanās, tā iekšējo tauku īpatsvara palielināšanās)
*Vāji vai izstaipīti abdominālie muskuļi (prese)
*Palielināti iekšējie orgāni
*Slimības
*Nepareizs uzturs
*Pārmērīga alkohola lietošana

Arī pārmērīga tauku uzņemšana mums draud ar aptaukošanos. 100 gr tauku ir 900 kcal! Mūsu organismam šos taukus uz mūsu ķermeņa noglabāt ir daudz vieglāk nekā OH.Tauku šķelšanās process ir ir diezgan sarežģīts, un arī  kā enerģijas avotu, taukus, organisms izmantos pašus pēdējos. Jo organismam daudz vieglāk enerģiju iegūt no olbaltumvielām, kas atrodas mūsu muskuļos, mūsu orgānos,  kā arī no apēstajiem ogļhidrātiem. Jebkurā gadījumā, ja jūs uzņemiet vairāk kcl, nekā iztērējiet – liekās kcal jūsu ķermenī uzkrāsies kā tauki.

Tagad, tiksim skaidrībā, kur, tad tie tauki paliek? Tauki nogulsnējas gan mūsu zemādas tauku šūnās, gan uz mūsu iekšējiem orgāniem.Tie ir tā saucamie viscerālie tauki ( zemādā un uz vēdera ap tievajām un resnajām zarnām atrodas – viscerālie tauki, kuri, palielinoties apjomā, sāk uzvesties kā atsevišķs orgāns, kas jau atkal prasa pēc barības, un iznāk apburtais loks – jo vairāk tauku uzkrāts, jo vairāk gribas ēst, ledusskapis pievelk kā magnēts, un nepietiek gribasspēka, lai pretotos). Tieši vēdera tauki norāda uz to, kādā mērā ir aptaukojušies mūsu orgāni, kā arī par  turpmākajiem draudiem mūsu sirds- asinsvadu sistēmai, par iespējamo trombozi, vēnu varikozi, infarktu, un insultu. Šie bīstamie tauki atrodas tieši vēdera zemādā un it kā izspiež mūsu vēderu uz priekšu.
Ja vēdera preses muskuļi ir spēcīgi, to var nedaudz kontrolēt, bet, ja preses muskuļi ir vāji un neattīstīti, tad tas arī rada šo izgāzto un nokareno vēderu. Nekādas presītes, loģiski, jūs neatbrīvos no šī neglītā vēdera. Pildot vingrinājumus tiek trenēts muskulis, kas, protams, ir labi un uzreiz izslēdz varbūtību, ka liels vēders ir dēļ vājās muskulatūras, taču tas nemaina to faktu, ka vēders ir liels. Var būt izteikti spēcīga muskulatūra un tajā pašā laikā – izteikti liels vēders (spēkavīri, smago svara kategoriju svarcēlāji un spēka trīscīņnieki kā piemērs).

Lai atbrīvotos no taukiem uz vēdera, nepieciešams, lai šie tauki sāku „degt”. Bet tauki sāk„ degt” mūsu muskuļu mitohondrijos – skābekļa iedarbībā. Ko tas nozīmē?  Lai skābeklis nonāktu mūsu organismā nepieciešama kardio slodze ar pulsu 75% no jūsu maksimālā pulsa. (220 – jūsu vecums = maksimālais pulss).

Tikpat svarīgi ir pārtraukt tauku uzkrāšanās procesu, kas nozīmē nopietni pārskatīt savu ēdienkarti.Izslēgt no tās, vai vismaz līdz minimumam samazināt ātro OH uzņemšanu, cukuru, miltu izstrādājumus, taukus: desas, cīsiņus, majonēzi, krējumu, utt. Pamēģiniet salikt pa plauktiņiem: kāda tad īsti izskatās jūsu ēdienkarte un atstāt tajā tikai labus, veselīgus produktus. „ Labo” produktu sarakstu variet skatīt te: https://www.edunsporto.lv/2011/11/ieteicamie-produkti-svara-samazinasanai/

Iesaku aprēķināt, cik kcal dienā jums nepieciešams uzņemt (to var izdarīt te: https://www.edunsporto.lv/2011/11/ka-aprekinat-nepieciesamo-kcal-daudzumu/ Un pamēģiniet saskaitīt, cik kcal dienā jūs līdz šim uzņēmāt. Domāju, ka būsiet pārsteigti, cik viegli un ātri uzņemt liekas kcal.

Atgriežoties pie kardio: tam jābūt ne mazākam par 40 minūtēm (ja, protams, tas neneotiek tukšā dūšā), jo pirmajās 20 minūtēs „deg” jūsu jau līdz tam apēstie OH (glikogēna izskatā), un tikai pēc tam organisms ķersies klāt tauku rezervei.Un, vēl, protams, ieteicams, to veikt attiecīgajā pulsa zonā, lai organisms tiešām tērētu taukus, nevis muskuļus (https://www.edunsporto.lv/2011/11/ka-noteikt-savu-efektivako-pulsa-zonu-tauku-dedzinasanai/)

Jā, un, protams, jo lielāku vēderu esiet sev „uzēduši’, jo ilgāks laiks būs nepieciešams, lai no tā atbrīvotos. Un visas receptes jau arī jums zināmas: nekādas brīnumtabletītes, pulverīši nepalīdzēs, tikai jūsu pašu griba un mērķtiecība. Lai izdodas!

Foto: