Mūsdienu dzīve strauji iet uz priekšu. Cilvēka dzīve bieži vien ir pārslogota, pietrūkst laika un vēlmes ievērot   diētu, pareizi ēst, mainās cilvēka vielmaiņa, organismam pietrūkst fiziskās aktivitātes, kā rezultātā cilvēks ar laiku sāk uzkrāt liekos kilogramus.Ziemā, kamēr esam virsdrēbēs, liekais svars nav tik aktuāls, jo to jau tā neredz, tomēr tuvojoties vasarai sporta klubi kļūst pārpildīti, arvien vairāk cilvēku sāk domāt par to, kā izskatīsies pienākot vasarai un novelkot biezo, lieko svaru sedzošo apģērbu.

Liekais svars nenāk viens. Tas paķer līdzi daudzas slimības, kas parādās ar laiku cilvēkam ar lieko svaru – sirds-asinsvadu slimības, locītavu slimības, diabēta attīstība u.c. Tas viss ļoti apgrūtina dzīvi un mazina dzīves kvalitāti.

Cilvēks sāk ķerties pie visa, kas var mazināt viņa svaru. Un bieži vien viņš sāk meklēt un interesēties par brīnumtabletēm. Lietojot kādu mēnesi brīnumtabletes, cilvēks neredz efektu un atmet to lietošanu, sakot, ka visi šie preparāti ir izdevīgi tikai kompānijām, kas tos izplata. Cilvēks izdara secinājumu, ka no tām tabletēm nav nekādas jēgas.

Īstenībā šiem preparātiem ir efektivitāte, bet, ja tos lieto pareizi, regulāri un kombinācijā ar svara samazināšanas programmu.

   Kāpēc mēs ar laiku uzkrājam lieko svaru?

Cilvēka liekā svara attīstību veicina vairāki faktori – mazkustīgs dzīvesveids, nepareizs uzturs, vielmaiņas traucējumi, retas ēdienreizes u.c. Bet viens ir viennozīmīgi – uzkrājam tāpēc, ka uzņemam kaloriju vairāk nekā patērējam. Jo uzkrājam mēs tieši tad, kad ēdam daudz, bet reāli uzņemtās kalorijas neizlietojam.

   No kā ir jābaidās?

Ogļhidrāti

 Liekā svara veidošanos veicina pārlieki daudz uzņemtie ogļhidrāti, kas samērā viegli pārveidojas organismā taukaudos. Ogļhidrāti ir visvieglākais enerģijas iegūšanas materiāls, bet, ja cilvēka organisms neizmanto uzņemtos ogļhidrātus, tie ātri pārvēršas taukaudos.

Tauki

 Liekie sliktie un slēptie uztura tauki, kas atrodas dažādos kūpinājumos, desās, sieros, majonēzē, krējumos, tortēs, šokolādēs un citur, ja netiek izmantoti, tad tiek pārveidoti liekajā svarā.

Svara samazināšana ir dzīves veids, dzīves stils. Par to jādomā vienmēr – mājās, darbā, viesībās.

   Uzņemt mazāk nekā patērēt

Lai sāktu runāt par notievēšanas līdzekļiem, gribam uzsvērt, ka notievēšanas līdzekļi ir tikai svara samazināšanas programmas sastāvdaļa. Galvenais notievēšanas princips ir uzņemt kaloriju mazāk nekā patērēt. Un visi notievēšanas līdzekļi ietekmē vienu vai otru ceļu:

 • Ierobežo kaloriju daudzumu organismā
 • Veicina vielmaiņu, tauku dedzināšanas procesu, liekot organismam vairāk patērēt.

Preparātu izvēle ir ļoti liela un katrai grupai ir savs darbības mehānisms un līdz ar to arī lietošanas priekšrocības.

Preparātus var iedalīt vairākās grupās:

 1. Ogļhidrātu uzsūkšanas blokatori
 2. Tauku uzsūkšanas blokatori
 3. Kuņģa tilpumu samazinošie preparāti
 4. Apetīti mazinošie preparāti
 5. Notievēšanas tējas
 6. Tauku dedzināšanu veicinošie preparāti:
 • Konjugētās linolskābes preparāti (CLA)
 • Karnitīna preparāti
 • Kofeīns
 • Zaļās tējas ekstrakta preparāti
 • Garcīnijas ekstrakta preparāti
 • Greipfrūta un ananāsa ekstrakta preparāti
 • Citi preparāti, kas satur ārstniecības augu ekstraktus

Recepšu zāles

Visi šie preparāti ietekmē vairāk vai mazāk kaloriju uzņemšanu vai sadedzināšanu. Un, lai organismā sāktu ieslēgties aktīvie tauku dedzināšanas procesi, patērēto kaloriju daudzumam jābūt lielākajam nekā uzņemtajam. Ja šī attiecība būs uzturēta ilgstošu laiku aktīvi darbosies tauku dedzinošie procesi un parādīsies notievēšanas efekts. Pretējā gadījumā būs otrādi – ar maziem un nejūtamiem gramiem katru dienu līdz kilogramiem liekā svara ar slimību pušķi rokās. Un tas ir nopietni!

   Ogļhidrāti un to blokatori

   Ogļhidrāti ir viens no aptaukošanās iemesliem. Daudzi droši vien nezina to, ka neizmantotie ogļhidrāti, nesadegot ikdienas fiziskajā slodzē, ātri tiek pārvērsti organismā taukaudos. Visas saldās lietas ātri pārvēršas taukos. Galvenais notievēšanas nosacījums šeit ir ierobežot šo ogļhidrātu uzņemšanu vai panākt to neitralizēšanu. Ogļhidrāti iedalās divās grupās – vienkāršajos (cukurs, glikoze, ko satur saldumi, konfektes, šokolādes, augļi u.c.) un saliktajos (kartupeļi, makaroni, rīsi, putras, maize, bulciņas – ikdienas ēdiens). Ja vienkāršos ogļhidrātus ir vienkārši jāierobežo uzņemt, tad saliktos var neitralizēt un nobloķēt to uzsūkšanos. Šādu efektu var panākt, izmantojot preparātu Phase 2. Šī preparāta darbība balstās uz fermenta amilāzes darbības samazināšanu, kas atbild par salikto ogļhidrātu sadalīšanos līdz glikozei. Ogļhidrātu molekulas vairs nespēj pārvērsties cukura molekulās un līdz ar to arī uzsūkties no zarnu trakta un vēlāk pārvērsties tauku šūnās. Phase 2 preparāta iedarbības rezultātā liekie ogļhidrāti tiek izvadīti no zarnu trakta dabīgā ceļā. Šis ir vienīgais preparāts Latvijā ar šādu iedarbības mehānismu. Uzņemot to pirms ēdienreizēm regulāri, var krietni samazināt uztura kaloritāti un ierobežot lieko tauku veidošanos organismā. Zinot to, ka daudziem no mums ir grūti atteikties no ikdienas garšīgiem ēdieniem, šis preparāts var būt labs risinājums, lai kontrolētu ogļhidrātu uzņemšanu un tālāko svara pieaugumu.

Tauki un to blokatori

  Daudzi cilvēki zin, ka tauki satur daudz kaloriju un, uzņemot taukainos ēdienus, samērā viegli var pieņemties svarā. Turklāt šāda diēta mēdz paaugstināt arī holesterīna līmeni asinīs un provocēt daudzu sirds-asinsvadu slimību attīstību. Sliktie tauki parasti slēpjas taukainos gaļas ēdienos, kūpinājumos, desās, sieros, krējumā, majonēzē, tortēs, šokolādēs u.c. Lai šie liekie tauki netiek uzņemti organismā, var lietot preparātus, kuru aktīvā viela ir Chitosan (Hitozāns). Šie preparāti darbojas pret taukiem līdzīgi kā aktivētā ogle darbojas pret vīrusiem un toksiskām vielām. Chitosan uzsūc sevī (adsorbē) taukus no uztura un veido ar tiem kompleksus, kas nespēj vairs uzsūkties asinīs no zarnu trakta un uzkrāties liekajā svarā. Izveidotie kompleksi tiek izvadīti no organisma ārā. Hitozāna spēja uzsūkt sevī taukus pārsniedz pašmasu vairākkārtīgi. Hitozāns saista uztura taukus, tos liekos gramus, un neļauj tiem uzsūkties. Tāpēc, ja cilvēks lieto taukainus ēdienus un produktus, viņam jālieto hitozāns, lai nobloķētu slikto un slēpto tauku uzsūkšanos, lai samazinātu liekā svara pieaugumu, jo pat daži liekie grami tauku katru dienu nākotnē pārvēršas par traucējošiem kilogramiem. Pozitīvais šo preparātu blakusefekts ir tāds, ka tas palīdz mazināt arī paaugstinātu holesterīna līmeni, kas ir nopietns sirds-asinsvadu slimību attīstības faktors, kā arī vēlams lietot cilvēkiem, kam diētā ir jāierobežo tauku saturs (žultspūšļa, kuņģa čūlas un pankreatīta slimnieki).

Piezīme. Ja Jūs lietojat taukos šķīstošos vitamīnus (A, D, E, K), zivju eļļas preparātus, fosfolipīdu preparātus (lecitīns vai Essentiale Forte) vai kontracepcijas tabletes, tad rekomendējam tos lietot ar dažu stundu starplaiku, jo hitozānam piemīt spēja uzsūkt arī tos, jo tie ir lipofīlās dabas (taukos šķīstošie) preparāti.

   Kuņģa tilpumu samazinošie preparāti jeb šķiedrvielu preparāti

Šo preparātu klase ir ļoti veselīga organismam. Šķiedrvielas organismā veic daudzas funkcijas – regulē vēdera izeju, attīra zarnu traktu, normalizē gremošanas procesus, mazina diskomforta sajūtu vēderā un uzlabo zarnu dabisko mikrofloru, veicina holesterīna samazināšanu, izvada toksiskās vielas. Bet kādā veidā šķiedrvielas pārvēršas notievēšanas līdzeklī?

Pēdējā laikā kļūst populāras operācijas, kas samazina kuņģa tilpumu, un tādējādi neļauj cilvēkam ieēst vairāk nekā viņš grib. Šķiedrvielu preparātiem ir spēja uzbriest šķidruma klātbūtnē 40 reizes pārsniedzot savu masu. Lietojot šķiedrvielu preparātus 15-20 min pirms ēšanas kopā ar šķidrumu, tie uzbriestot, aizņem vietu kuņģī, samazinot vietu ēdienam. Rezultātā cilvēks mazāk spēj ieēst. Otra šķiedrvielu īpašība ir tāda, ka aizpildot kuņģī vietu, veidojas fizioloģiski pareiza un noturīga sāta sajūta, un kā rezultātā cilvēkam mazāk gribas ēst. Lietojot regulāri šos preparātus, cilvēkam tiek attīrīts gan zarnu trakts, gan arī tiek izvadītas dažādas toksiskas vielas un notiek organisma kopējā attīrīšanās un normalizējas arī vēdera izeja. Dienā cilvēkam būtu jāuzņem 30-40 g šķiedrvielu un pie tam vīriešiem vairāk nekā sievietēm. Šādi darbojas šķiedrvielu preparāti. Viens no populāriem šķiedrvielu preparātiem ir Ecocolon.

   Apetīti mazinošie preparāti

Pie šīs grupas var attiecināt vairākus preparātus (šķiedrvielu preparāti, zaļās tējas ekstrakta preparāti u.c.), bet vairāk pie šīs grupas var attiecināt hromu saturošus preparātus (hroma pikolināts vai citi sāļi). Hroms organismā veicina insulīna darbību, uzlabojot glikozes izmantošanu, un normalizē cukura līmeni asinīs. Hroms veicina ogļhidrātu jeb glikozes vielmaiņu un samazina ogļhidrātu veidošanos taukaudos. Līdz ar to samazinās tauku veidošanās process no ogļhidrātiem un tiek veicināta svara samazināšana. Regulējot cukura līmeni, hroma preparāti mazina tieksmi pēc saldumiem un tiek samazināta apetīte. Pozitīva hroma preparātu darbība ir tāda, ka tie regulē arī holesterīna līmeni, kas parasti ir sliktā stāvoklī cilvēkiem ar lieko svaru. Pie fiziskās slodzes hroms palīdz taukaudiem labāk pārvērsties muskuļaudos. Šie preparāti jālieto cilvēkiem, kas pastiprināti ēd ar ogļhidrātiem bagātu pārtiku, daudz saldumu, kā arī cieš no liekā svara, jo šiem cilvēkiem hroms pastiprināti tiek izvadīts no organisma ārā un izveidojas tā deficīts.

   Notievēšanas tējas

Notievēšanas tējas parasti darbojas uz tā pamata, ka veicina zarnu peristaltiku un rada vieglu caurejas efektu, mazinot uzturvielu spēju uzsūkties zarnās. Līdz ar to cilvēkam mazāk uzsūcas uzturvielas un samazinās uzņemto kaloriju daudzums. Šādi, regulāri lietojot šīs tējas, cilvēks samazina svara pieaugumu. Pārsvarā šīs tējas satur vai sennas lapas, vai krūkļa mizu. Negatīva īpašība šīm tējām ir tāda, ka tās nedrīkst lietot pārāk daudz un ilgstoši, jo var izraisīt blakusparādības – cilvēkam var attīstīties vēdera spazmas un iestāties elektrolītu (sāļu) līdzsvara traucējumi organismā. Var attīstīties hipokaliēmija (par maz kālija asinīs), kas var veicināt cilvēkam kādu sirds kaiti, it sevišķi tam, kas lieto noteiktas sirds zāles. Šīs tējas ir piemērotas tad, kad ēdiens bija pamatīgi bagāts un kaloriju pārmērīgs. Tad varētu iedzert šo tēju, lai mākslīgi provocētu vieglāku un ātrāku kustību zarnās, lai ātrāk visu apēsto izvadītu ārā un neļautu šīm kalorijām uzsūkties un uzkrāties liekos taukos.

   Tauku sadedzināšanu veicinošie preparāti – šie preparāti sekmē jau tieši tauku noārdīšanas procesus, novirzot taukaudus uz sadedzināšanu. Lietojot tos, pieaug tauku vielmaiņa un noārdīšana. Katram preparātam mēdz būt savs darbības mehānisms, bet mērķis visiem ir viens – oksidēt taukus.

Tauku dedzinātāji

Vieni no populārākajiem un arīdzan pieprasītākajiem uztura bagātinātājiem ir tauku dedzinātāji. Šo uztura bagātinātāju mērķauditorijas lielākā daļa, bez šaubām, ir sievietes — tos izvēlēties mudina vēlme pēc slaidas figūras un visai agresīva reklāma.
Mums visiem tīk labi paēst, taču, turpinot mazkustīgu dzīvesveidu, uzkrājas tauki un palielinās svars. Kad cilvēks to konstatē, viņš vispirms cenšas izmantot vismazākās pretestības un pūļu pielikšanas ceļu. Ja šis princips attiecas arī uz uztura bagātinātājiem, nereti dažs labs steidz iegādāties savu pirmo tauku dedzinātāju produktu. Tomēr bieži vien pēc pirmās un pat otrās bundžiņas vai pudelītes iztukšošanas cilvēks atmet šim pasākumam ar roku, jo nekādu vai gandrīz nekādu būtisku rezultātu nav. Kāpēc?
Vai tauku dedzinātāji ir mazefektīvi? Vai arī tie ir tikai triks, lai izvilinātu latus no jūsu maciņa? Kāpēc vieni, lietojot tauku dedzinātājus, iegūst slaidāku figūru, bet citi ne? Pamēģināsim izskaidrot.
Daudzi uzskata, ka ir nopirkuši brīnumlīdzekli, un gaida iespaidīgus rezultātus, cerot, ka tauku dedzinātāji paši par sevi kausēs uzkrātos taukus un samazinās lieko ķermeņa masu. Turklāt viņi domā, ka var turpināt tādu pašu dzīves ritmu, kāds tas bijis līdz šim, kura dēļ radušies priekšnoteikumi liekā svara uzkrāšanai. Ja salīdzinām slaidas figūras atgūšanu ar nokļūšanu līdz tuvējai pilsētai, tad, protams, ātrāk tur varēs nokļūt, braucot ar divriteni (lietojot tauku dedzinātājus) nekā ejot kājām — process būs ne vien ātrāks, bet arī vieglāks un patīkamāks. Tajā pašā laikā, stāvot ar divriteni uz ceļa un nemēģinot virzīties uz priekšu, respektīvi, nemēģinot papūlēties, lai sasniegtu mērķi, nekur netiksiet un nebūs arī nekādu rezultātu.

Ko tad īsti dod tauku dedzinātāji, un kā viņi «strādā»?
Visi uztura bagātinātāji ar taukus dedzinošu efektu pamatā balstās uz trim vaļiem:

a) tauku vielmaiņas uzlabošanu slodzes ietekmē,

b) apetītes slāpēšanu un

c) termoregulāciju jeb vielmaiņas paātrināšanu.

Bet pati galvenā ir zeme, ko tur šie trīs vaļi, — balanss starp uzņemtajām un izlietotajām kalorijām.
Slaidākas ķermeņa iegūšanas zelta likums ir — jāēd nedaudz mazāk pārtikas nekā iztērējat fizioloģiskiem procesiem, ķermeņa siltuma uzturēšanai un ikdienas slodzei. Tikai tad organisms ķersies pie neaizskaramajām rezervēm — taukiem. Apzinoties un ievērojot šo principu, netrūks rezultātu, un, ja vēl pievienosiet šim ar prātu apjaustajam procesam tādus uztura bagātinātājus kā tauku dedzinātāji, mērķim pietuvosieties ātrāk un efektīvāk.
Vai šie trīs vaļi ir vienlīdz spēcīgi? Lielākā daļa uzskata, ka L-Carnitine ir svarīgākais taukus dedzinošais elements, jo tas tiek pārstāvēts dažādos jau pudelēs pildītos dzērienos. Karnitīns pieder pie to elementu grupas, kas uzlabo enerģijas iegūšanu no tauku šūnām tieši slodzes laikā. Bet tas nav vienīgais šīs grupas komponents. Tāpēc ieteiktu izmantot tādus tauku dedzinātājus, kuros ir vairāk elementu, — iedarbība būs plašāka.
Uztura bagātinātāji, kas ir apetītes slāpētāji un ogļhidrātu vai tauku uzsūkšanās bloķētāji, tādi kā «Carb Block» vai «Chitosan», neļauj barībai pilnvērtīgi uzsūkties organismā. Ja ēšanas prieki jums ir ļoti svarīgi, šis produkts palīdzēs samazināt kopējo uzņemto kaloriju skaitu. Tikai atcerieties — nepārkāpiet jau pieminēto zelta likumu!
Pēdējā laikā popularitāti ieguvuši termogēnie tauku dedzinātāji. Tie paaugstina ķermeņa temperatūru, līdz ar to ķermenis patērē vairāk kaloriju, ražojot siltumu. Pārsvarā šie produkti satur trīs galvenos komponentus — aspirīna, kofeīna un efedrīna dabiskas izcelsmes ekvivalentus.
Daudzos tauku dedzinātājos ir apvienotas vairākas īpašības. Piemēram, daudzos tauku dedzinātājos ir apvienotas vairākas īpašības. Piemēram, “Animal Cuts”, “Fat Burner V-10”, “Super Cuts3” vai “Red Burn” bez termogēnās grupas satur arī apetīti bremzējošo grupu, augu valsts diurētiķus un antikatabolisko grupu. Slodzes laikā tas ir svarīgi tādēļ, lai pēc iespējas vairāk noārdītos tauku šūnas un iespējami mazāk — muskuļu audi. Tauku dedzinātāju sortiments ir pietiekami plašs, un izvēles iespējas — lielas, tāpēc, izvēloties atbilstošāko uztura bagātinātāju, nekautrējieties prasīt padomu zinošiem speciālistiem, treneriem, diētas ārstiem. Uzklausiet to cilvēku pieredzi, kuri pašu spēkiem (šeit nedomāju plastiskās ķirurģijas brīnumus) ievērojami uzlabojuši savas figūras formas. Esmu pārliecināta, ka lielākā daļa apstiprinās: pārmaiņas ķermenī ir tiešs rezultāts pārmaiņām jūsu domāšanā un dzīves uztverē. Bet uztura bagātinātāji ar taukus dedzinošo efektu ir tikai labs papildinājums apņēmības pilnajā ceļā uz mērķi.

 

 

   Kam jābūt sastāvā, lai preparātam būtu notievēšanas efekts? Daudzi notievēšanas preparāti parasti satur nevis vienu sastāvdaļu, bet vairākas, kas piedalās tauku sadegšanas procesā. Tie var būt:

 • Konjugētā linolskābe
 • Karnitīns
 • Kofeīns
 • Garcīnijas ekstrakts
 • Zaļās tējas ekstrakts
 • Greipfrūta un ananāsa ekstrakts
 • Citi ārstniecības augu ekstrakti

   CLA – Konjugētā linolskābe

Konjugētā linolskābe jeb saīsināti CLA atrodas piena produktos, dzīvnieku taukos, bet, lai no tās sasniegtu vēlamo notievēšanas efektu, tā ir jāuzņem papildus preparātu veidā, jo CLA koncentrācija produktos ir nepietiekoša. CLA atbrīvo taukus no taukaudiem un novirza tos uz oksidēšanas (dedzināšanas) procesiem. Daudziem cilvēkiem ir pazīstama šī problēma – 90% notievējušo cilvēku pēc notievēšanas programmas sāk atkal pieņemties svarā, bet, lietojot regulāri CLA preparātus, šī parādība krietni samazinās, atgriežoties pie normālas diētas. Daudzos pētījumos ir pierādīts, ka pēc CLA preparātu lietošanas nobeiguma notievēšanas efekts paliek. Parasti dienas uzturoša deva CLA preparātiem ir 1,5-2 g.

Karnitīns

Karnitīnu pazīst daudzi sportisti, kam pirms sacensībām bija jāsamazina tauku līmenis organismā. Karnitīns veic ļoti svarīgu funkciju – tauku oksidācijas procesā tas pārnes taukus šūnas iekšienē („tauku sadedzināšanas laboratorijā”), kur tie tiek oksidēti jeb sadedzināti. Karnitīns ir viela, kas mūsu organismā sintezējas pati (tas faktiski ir vitamīnu klases preparāts), bet ar vecumu šī spēja pazeminās un tā koncentrācija sāk kristies. Cilvēkiem ar lieko svaru vēl papildus veidojas karnitīna deficīts un tāpēc šiem cilvēkiem ir grūtāk „nodzīt taukus,” ja nav šīs vielas kompensācijas (lietošanas). Tāpēc, lai intensīvāk veiktu tauku sadedzināšanu, nepieciešams papildus uzņemt karnitīnu – 1-2 g dienā. Īpaši rekomendē šo preparātu uzņemt pirms treniņiem, jo šis preparāts paaugstina treniņa enerģijas potenciālu, atbrīvojot enerģiju tieši no taukiem, kur tās ir daudz vairāk. Karnitīnam ir arī labvēlīga ietekme uz sirds-asinsvadu sistēmu.

   Kofeīns 

Daudzi cilvēki ikdienā dzer kafiju. Visi ir dzirdējuši par kafijas aktīvo vielu kofeīnu, kas tonizē un uzmundrina. Kofeīns atrodas arī tējā un Guarānā. Kofeīnam arī piemīt noteikta iedarbība uz tauku dedzināšanas procesu. Kofeīns cilvēkam mazina apetīti, uzturot asinīs lielāko glikozes līmeni, kas arī samazina apetīti. Kofeīnam piemīt urīndzenoša iedarbība, kas palīdz ātrāk izvadīt no organisma šlakvielas, kas veidojušas notievēšanas procesā. Pie fiziskās slodzes kofeīns padara tauku dedzināšanas procesu daudz efektīvāku un straujāku, kas arī attaisno dažu sportistu kafijas lietošanu pirms treniņiem.

   Garcīnijas ekstrakts

Garcīnijas ekstrakta aktīva viela hidroksicitronskābe kavē jaunu taukaudu sintēzi. Tā iesaistās bioķīmiskā procesā un kavē jaunu tauku šūnu sintēzi no ogļhidrātiem (glikozes), kurus hidroksicitronskābe novirza uz glikogēna veidošanos. Rezultātā cilvēkam veidojas ilgāka sāta sajūta un mazinās apetīte. Samazinot taukaudu sintēzi no ogļhidrātiem, Garcīnijas ekstrakts arī aktivē, ieslēdz esošo tauku oksidāciju (sadedzināšanu). Šādu efektu sasniegšanai ekstrakta lietošanas devai jābūt 400-500 mg dienā. Labākā efekta panākšanai rekomendē lietot 20-30 min. pirms ēšanas.

   Zaļās tējas ekstrakts

Zaļās tējas ekstraktam piemīt daudzpusīga pozitīva iedarbība uz organismu. Ekstrakta aktīvās vielas ietekmē visu organismu – tās darbojas tonizējoši, attīra organismu, saista brīvos radikāļus, kas paātrina šūnu novecošanas procesus un negatīvi ietekmē organismu, uzlabo asinsvadu stāvokli, reģenerē šūnas un daudz ko citu. Zaļās tējas ekstraktam piemīt vielmaiņu intensificējoša iedarbība, kuras rezultātā tauki aktīvāk atbrīvojas no taukaudiem un iesaistās tauku oksidācijas procesos, atbrīvojot daudz enerģijas, ko satur sevī tauki. Pateicoties tam, zaļās tējas ekstrakts palīdz labāk izmantot organisma iekšējās enerģijas rezerves. Pozitīvais papildus efekts zaļajai tējai ir tas, ka tā samazina apetīti, kas ir palielināta cilvēkiem ar lieko svaru. Labi ir vēl tas, ka zaļās tējas ekstrakts darbojas kā spēcīgs antioksidants un uzlabo asinsvadu stāvokli, jo daudziem cilvēkiem ar lieko svaru sāk attīstīties asinsvadu slimības.

   Greipfrūta un ananāsa ekstrakts

Šis preparāts ir ļoti populārs un iecienīts starp lietotājiem. Greipfrūta un ananāsa ekstrakts satur fermentus, kas uzlabo uzņemtā uztura pārstrādi, labāk sašķeļ barības vielas līdz sīkām molekulām un šķeļ saliktos taukus. Ananāsa ekstraktam piemīt spēja mazināt izsalkuma sajūtu. Šo preparātu grupa vairāk ir piemērota tiem, kam barība tiek slikti pārstrādāta, kam ir aizkuņģa dziedzera darbības traucējumi.

   Dažādu ārstniecības augu ekstraktu preparāti

Pēdējā laikā ir parādījušies daudzi notievēšanas preparāti, kam sastāvā ir dažādi augu ekstrakti. Šo preparātu formulas ir virzītas uz to, lai aktivizētu organisma vielmaiņu, samazinātu apetīti, veicinātu šlakvielu izvadīšanu un padarītu aktīvāku tauku noārdīšanas procesu. Regulāri un ilgstoši lietojot šos preparātus kombinācijā ar citiem notievēšanas preparātiem un ievērojot diētu un fizisko slodzi, panāk dabisku svara samazināšanas efektu.

   Ābolu etiķis

Ābolu etiķa preparātiem piedēvē lielu iedarbību un labvēlīgu efektu uz organismu. Pēc aprakstiem uz iepakojumiem ābolu etiķis izvada šlakvielas no organisma, veicina tauku noārdīšanos, stimulē kuņģa sekrēciju, veicinot gremošanas procesus, bremzē pūšanas baktēriju augšanu, it sevišķi aizcietējumu gadījumos. Ābolu etiķī atrodas vairākas aktīvās vielas, kas nodrošina tam efektivitāti. Tā ir šķiedrviela pektīns, kas izvada šlakvielas un holesterīnu, minerālvielas un mikroelementi, citronskābe, pienskābe, kas veicina vielmaiņu. Ābolu etiķa tabletes vai kapsulas tomēr nav vēlamas cilvēkiem ar gastrītu un kuņģa čūlas slimniekiem, jo tie stimulē kuņģa sekrēciju.

   Recepšu notievēšanas zāles

Pie recepšu notievēšanas preparātiem pieder līdzekļi, kam sastāvā ir ķīmiskās aktīvas vielas – sibutramīns, orlistats, rimonabants.

 • Sibutramīns organismā nodrošina ilgstošo sāta sajūtu un kontrindicēts cilvēkiem ar sirds-asinsvadu kaitēm. Pazīstamais preparāts „Lida” savā sastāvā arī satur šo aktīvo vielu, bet stipri pārsniegtā devā, kaut vai ražotājs saka par šī preparāta dabisko sastāvu.
 • Orlistats ir preparāts, kas nodrošina tauku šķelšanas blokādi gremošanas traktā, rezultātā neļaujot uztura taukiem uzsūkties organismā. Pateicoties tam, organisms sāk vairāk izmantot savus uzkrātos taukus. Šim preparātam visbiežāk novēro zarnu trakta darbības traucējumus. Pēc iedarbības mehānisma šis preparāts ir līdzīgs hitozānam, kas arī neļauj uztura taukiem uzsūkties.
 • Rimonabants darbojas kā apetītes regulētājs, bet tā biežākā blakusparādība ir depresija. Šie preparāti ir recepšu medikamenti un ir lietojami tikai zem ārsta uzraudzības un ar viņa atļauju.

   Kombinētie sporta tauku dedzinātāji jeb Fat Burneri

Ļoti plaši sporta uztura izplatītāji piedāvā dažādus „Fat Burnerus”. Īstenībā tie visi pamatā satur karnitīnu, kofeīnu, chitosan, kādu ārstniecības augu ekstraktu (Garcīnijas, Guarānas, Zaļās tējas vai kādu citu) vai dažu vitamīnu un aminoskābju kombināciju – metionīnu, lizīnu, holīnu, inozitolu, kā arī dažas minerālvielas vai mikroelementus, kas piedalās tauku noārdīšanas procesā. Šādas kombinācijas veiksmīgi darbojas, ja cilvēks nodarbojas ar sportu un tomēr arī ievēro diētu, lai maksimāli ieslēgtu tauku noārdīšanas procesus.

Esam pārskatījuši lielāko notievēšanas preparātu daļu, kas ir pieejami Latvijas tirgū. Pēc iedarbības tie ir dažādi, bet praktiski visi ietekmē vai kaloriju ierobežošanu, vai kaloriju patēriņa palielināšanu.

   Kādus preparātus vai preparātu kombinācijas tad izvēlēties?

 • Ja Jūsu ēdienkarte ir sātīga un taukaina, tad var lietot hitozānu un Phase 2 preparātus vienlaicīgi, lai neitralizētu uztura tauku un ogļhidrātu nonākšanu organismā.
 • Ja Jūsu ēdienkarte ir pārlieki bagātīga un apjomīga, tad rekomendējam lietot šķiedrvielu preparātu (Ecocolon vai Lepicol) pirms ēdienreizes, lai samazinātu kuņģa tilpumu un uzlabotu kustību zarnu traktā.
 • Ja Jums ir pārāk liela vēlme ēst saldumus, tad rekomendējam lietot hroma preparātus.
 • Lai nodrošinātu lielāku tauku noārdīšanas efektu, rekomendējam lietot kādu tauku dedzinošo preparātu vai pat kombinācijā ar karnitīnu.
 • Ja ir grūtības ar uztura pārstrādi, tad rekomendē lietot greipfrūta un ananāsa ekstrakta tabletes.
 • Pirms treniņa var lietot karnitīna preparātu vai arī var izdzert kādu tasīti kafijas, ja pirms tam kafija netika dzerta jau 2-3 reizes. Pretējā gadījumā pārāk noslogosiet sirdi.

   Svara atgūšana – būs vai nebūs?

Organismam nepatīk straujas pārmaiņas. Tam nepatīk stingra diēta, agresīvie notievēšanas preparāti, pārmērīgas fiziskās slodzes un strauja svara samazināšana. Visam jābūt ar mēru. Jo lēnāk tiek samazināts svars, jo grūtāk būs to atgriezt, jo organisms paspēs pierast pie jaunās vielmaiņas. Pēc notievēšanas aktīva etapa, sasniedzot rezultātu, nedrīkst uzreiz aizmirst par visu un atkal nenormāli ēst. Diēta ir jāievēro, bet, protams, jau vieglākā, jo uzņemto un patērēto kaloriju daudzums var būt vienāds – uzņemt tik, cik nepieciešams. Un uztura kaloritāti nedrīkst strauji palielināt. Fiziskās aktivitātes arī ir jāturpina.

   Notievēšana – tabletes vai dzīvesveids?

Lieko reizi gribam uzsvērt to, ka neviens preparāts brīnumaini vienā dienā Jūs nepadarīs par slaidu un skaistu. Galvenais princips ir un paliks:

 • Sabalansētas diētas ievērošana
 • Fiziskā aktivitāte
 • Laiks

Bet tabletes tomēr padara notievēšanas procesu straujāku un efektīvāku, jo pateicoties preparātiem liekās uztura kalorijas nespēs nonākt Jūsu organismā un esošie tauku krājumi efektīvāk un aktīvāk ieslēgsies sadedzināšanas procesos. Atliek tikai izvēlēties pareizu preparātu kombināciju.

Materiāls no www.zalesinfo.lv