melo

Pateicoties internetam un sociālajiem tīkliem mēs esam uzzinājuši, ka sieviešu dzelzs sports dalās vairākās kategorijās (arī katrā no federācijām tās nedaudz atšķiras): vissmagākā kategorija ir bodibildings, tad nāk athletic, toned vai performance kategorijas, un mazākā- vieglākā: fitness – bikini kategorija. Katrai no kategorijām  ir savas prasības un noteikumi. Aptaujājot meitenes/ sievietes (Krievijā), lielākā daļa vēlētos sev augumu kā bikini – fitness meitenēm: 55-57 kg, nelielus, stingrus muskulīšus, skaistu reljefu un skaistas formas.

Diemžēl, neskatoties uz pēdējā laikā redzamajām aktivitātēm, reklāmu, mums tik un tā ir ļoti maz informācijas par šo tēmu.

Vēsture

Par cik ir daudz meiteņu/ sieviešu, kurām ir skaisti augumi, kuras aktīvi sporto, bet, kuras nevēlas sev milzīgus, izteiktus muskuļus, 2010.gadā Starptautiskā Bodibildinga federācija Krievijā pieņēma lēmumu apstiprināt jaunu nomināciju Fitness – Bikini (Miss bikini). Vizuālā atšķirība – starp vienkārši fitness modelēm un Fitness Bikini meitenēm, kuras piedalās sacensībās pasaulē ir diezgan ievērojama. Pēdējām ir izteiktas, skaistas ķermeņa proporcijas, „dzīvīgs” un pievilcīgs ārējais izskats. Šīs meitenes iet uz sporta zāli, nebaidās no hantelēm, svaru stieņiem, veselīgi un pareizi ēd un ir ļoti skaistas un pievilcīgas.

 Prasības dalībniecēm – to tēls

Dalībniecēm jābūt pareizām proporcijām visām muskuļu grupām, ar patīkamu, dzīvīgu harizmu. Muskuļiem jābūt nelieliem un nedaudz izteiktiem. Turklāt meitenei jāprot sevi pasniegt – tai jāprot skaisti kustēties un pozēt.

Bikini – tas ir dzīves veids

Daudzām, apzinīgām meitenēm bikini-fitness kļuvis par dzīvesveidu – jo, tas ļauj visu laiku būt labā formā, veselīgi ēst (starpsezonā neatsakoties no kārumiem), paplašināt savu redzes loku – par cik harizma – tā nav vienkārši glīta, simpātiska sejiņa. Lielākoties visas Bikini sportistes ir ar labu izglītotas, inteliģentas un intelektuāli attīstītas. Protams, tāds dzīvesveids bieži vien izraisa skaudību citās meitenēs, sajūsmu vīriešos, jo tādu meiteņu/sieviešu, kas nodarbojas ar to profesionāli ir ļoti maz.

Bikini – treniņi

Spītējot mītiem, kurus lielākoties izplata meitenes – ka nedrīkst cilāt lielus svarus, tas nav domāts meitenēm, utml., – bikini meitenes savos treniņos izmanto gan svaru stieni, gan hanteles, gan izpilda pievilkšanos un stieņa vilkmi, kā arī aktīvi trenē bicepsu. Vārdu sakot gatavojoties sacensībām un skatuvei, meitenes trenējas kā  tradicionālajā bodibildingā. Jūs jautāsiet – kā? Viņas izmanto lielus svarus un nekļūst lielas un muskuļainas? Atbilde: pirmkārt, sieviešu  hormoni neļauj muskuļiem tik ātri augt, lai īsā laikā tie izaugtu milzīgi, bet otrkārt, zinātniski pierādīts, ja katrā piegājienā izpildīt 12-20 atkārtojumus, ķermenim veidosies reljefs, bet muskuļi praktiski neaugs.

Kāda sportiste – čempione stāsta, kad viņas izpilda pēdējos 2-3 atkārtojumus, tad tie tiek izpildīti pēdējiem spēkiem. Par ko tas liecina? Par to, ka jāstrādā ar pietiekami lielu svaru, kur pēdējie 2-3 atkārtojumi būs paši smagākie.

Sagatavošanās līmeņi

Iesācējs – tu nekad, neko nesi darījis no tā, ko sauc par sportu….

Ar pieredzi – tu regulāri sporto, zini ka darbojas muskuļi, kā arī pārzini izpildes tehniku.

Un tā. Sākums…

Tā…Tu esi noskatījusies kārtējās sacensības Fitness- Bikini fitness nominācijā, guvusi milzu motivāciju un esi nolēmusi sākt gatavoties sacensībām. Te, nu, tev būs jālūdz konsultācija pieredzējušiem treneriem vai sportistēm, kuras jau uzkrājušas savu pirmo pieredzi piedaloties sacensībās, Ja esi  nolēmusi gatavoties patstāvīgi-tas varētu aizņemt vairāk laika. Atšķirībā no šībrīža fiziskās formas uzdevumi var atšķirties.

Uz ko jāpievērš uzmanība iesācējām?

Iesākumā objektīvi jānovērtē savs augums- tā stiprās un vājās puses. Iespējams, būs jāpalūdz kritisks novērtējums kādam, vairāk pieredzējušākam fitnesā. Jāatzīmē, kuras muskuļu grupas atpaliek – kurām muskuļu grupām jāpaaudzē klāt muskuļu masa. Aptuveni aprēķināt lieko svaru, lai zinātu, cik daudz būs jāpiestrādā tauku dedzināšanas periodā. Tāpat nepieciešams noteikt savu ķermeņa tipu – endomorfs, ektomorfs, vai mezomorfs (tas palīdzēs piemērot efektīvāko diētu un treniņu programmu. Noskaidrot, datumu, kurā būs sacensības, lai laicīgi paspētu sagatavoties un būt savā labākajā formā.

Lai uzlabotu vizuālo izskatu, auguma jācenšas veidot X veida siluets. Tas nozīmē: apjomīgas krūtis, tievs viduklis un apaļas, stingras gūžas (dibens).Bet tā kā sievietēm krūtis jau ir ģenētiski  izveidotas, un tās palielināt ar treniņiem mēs nevaram, tad lielu uzmanību nepieciešams veltīt tieši plecu (deltu) treniņiem, lai pēc iespējas vizuāli samazinātu vidukli. Izejot no tā jāplāno masas uzņemšanas periods, un jāparedz, laiks “tauku dedzināšanai”, jeb, “diētas” periodam.

Cik laiku atvēlēt “diētas” periodam un, kā to pareizi darīt? Tas ir ļoti individuāls un sarežģīts jautājums.Bet šo jautājumu arī apskatīsim. No vienas puses pakāpeniska diēta ļaus jums saglabāt vairāk muskuļu masu, no otras puses: ne visiem pa spēkam tik ilgi sēdēt uz tādas diētas.Minimums 1-2 mēneši. Tātad, jāatceras, ka lielākā daļa sacensību sākas jau aprīlī-maijā , tad īstais laiks sākt gatavoties jau vismaz februāra mēnesī. Bez visa tā ir vēl tādi specifiski jautājumi kā kurpes un peldkostīms.Jāzina, kādas prasības, kādi noteikumi ir katrā federācijā, kuras paspārnē gatavojieties startēt.Ne mazāk svarīgi ir iemācīties pozēt un skaisti sevi pasniegt uz skatuves.Un arī šeit noteikti neiztikt bez palīdzības no malas. Turpinājumā būs droši vien par pašu diētu un treniņiem.