nursery-rhymes-21Par olbaltumvielu nozīmi mūsu organismā

Daudz jautājumu ir izskanējis attiecībā par olbaltumvielu nozīmi, un vai obligāti tās ir vajadzīgas mūsu ikdienas uzturā? Atbilde – obligāti vajadzīgas. Domāju, ka daudzām/daudziem no mums ir nācies saskarties ar daudzu vienveidīgo, monotono, olbaltumvielas ierobežojošo diētu “upuriem” …Dārzeņi un augļi – tādu liela daļa no “tievējošām”m eitenēm iedomājas savu diētu. Daudzkārt dzirdēts, es gribu notievēt, tādēļ esmu atteikusies  no gaļas…Diemžēl, tā ir viena no izplatītākajām kļūdām.

1. Olbaltumvielas (turpmāk –OB) ir mūsu organisma pamatceltniecības materiāls. No OB sastāv muskuļi, iekšējie orgāni, asinsvadu sistēma, imūnsistēma, āda, mati, nagi.

2. OB ir galvenā fermentu sastāvdaļa, kas regulē mūsu organisma vielmaiņu, respektīvi to metabolismu, kuru cenšas stabilizēt un atjaunot pilnīgi (tukli) cilvēki, kuri, lai notievētu ir izmantojuši dažādas olbaltumvielas izslēdzošas vai ierobežojošas diētas. Protams, dabu neapmānīsi – tādas diētas vielmaiņu tikai destabilizē nevis normalizē.

3. OB funkcija organismā ir saistīt un transportēt pa to dažādas svarīgas vielas.
4. OB veic arī aizsargfunkcijas – tās ņem ļoti aktīvu dalību imūnsistēmas darbībā.
5.  Ja organismā trūkst OB, šīs funkcijas tiek traucētas, līdz ar to organismā sākas negatīvi procesi.

6. OB apmaiņa organismā notiek šādā veidā: OB, kas atrodamas produktos (gaļa, zivis, olas, zirņi, rieksti) tiek sašķeltas kuņģa un zarnu traktā līdz aminoskābēm (tie ir komponenti, no kā sastāv saliktā OB molekula) No 20 aminoskābēm, kas atrodamas OB, organisms var sintezēt (izveidot) pusi. Pārējās aminoskābes saucas par neaizvietojamām un ir jāuzņem ar pārtiku. Ir rinda produktu, kas satur šīs, mūsu organismam tik nepieciešamās atlikušās aminoskābes (gaļa, zivis, olas). Olbaltumvielas, ko satur augu valsts ( pupiņas, zirņi, rieksti) satur nepilnīgu aminoskābju komplektu.
No zarnu trakta aminoskābes nokļūst asinīs un tālāk visās organisma šūnās. Šūnās tad arī notiek organismam dzīvības uzturēšanai tik nepieciešamo olbaltumvielu molekulu sintezēšana (radīšana) no aminoskābēm.

Kādēļ olbaltumvielas nepieciešamas ikvienam no mums?

1. Kollagēna molekulaādas galvenā OB – sastāv no 2000 aminoskābēm. Kollagēns atbild par mūsu ādas elastību un tvirtumu. Ja tiek traucēta vai pārtraukta šī sarežģītā OB sintezēšana nepalīdzēs neviens pat dārgākais un mūsdienīgākais kosmētiskais krēms….

2. Cilvēkiem ar lieko svaruatteikties no olbaltumvielām vispār ir īpaši riskanti. Ja vēl labi attīstīts, ar samērīgu muskulatūru veidots cilvēks izjutīs vai radīs OB trūkumu organismā, organisms pietrūkstošo OB paņems no muskuļiem. Ja ir liela tauku masa, bet muskuļu masa ir maza, tad organisms OB trūkuma iespaidā sāk ķerties klāt iekšējiem orgāniem un var radīt neatgriezeniskus to bojājumus.

3. Diennakts laikā vīrietis, kura svars ir 70 kg „utilizē” 400gr OB, un, ja šie zaudējumi netiek laikus atjaunoti un papildināti organisms par aminoskābju (OB) avotu var sākt izmantot vīrieša iekšējos orgānus, kā rezultātā tas var zaudēt to spēju pilnvērtīgi funkcionēt….

Pēc ārējām pazīmēm var diezgan precīzi noteikt vai cilvēks pietiekošā daudzumā uzņem olbaltumvielas.

1. OB trūkuma iespaidā cilvēkam palēninās vielmaiņa, zūd muskuļu masa un cilvēks sāk PIEŅEMTIES svarā un aptaukoties.

2. Āda, mati, nagi nav dzīvībai svarīgi orgāni, taču pilnībā sastāv no OB, kuru saņem pēc „atlikuma” principa. Tādēļ trausli mati, ļengana āda, un nagi, kas šķeļas – ir precīzs norādījums tam, ka cilvēkam organismā trūkst olbaltumvielu.

3. Bieža saaukstēšanās. OB trūkuma dēļ organisma imūnsistēma nespēj strādāt un nodrošināties pilnvērtīgi, jo tās sastāvā ietilpst OB.

Lai izvairītos no OB apmaiņas organismā un pasargātu sevi no liekām veselības problēmām vajadzētu ieviest dažus labus ikdienas paradumus:

1. Atteikties no pusfabrikātiem un gaļas ar ilgu glabāšanas termiņu (šķinķis, desa, cīsiņi, sardeles). Bieža šādu produktu lietošana acīmredzami arī lielākoties ir par iemeslu OB trūkumam organismā. Jo kā jau mums visiem zināms, šādos produktos gaļas praktiski nav, un, ja arī ir, tad tādā veidā, kurā nemaz nevar pilnvērtīgi uzsūkties. Taču diemžēl daudziem no mums tieši šāds produkts ir galvenais „gaļas ēdiens”.

2. Neaizrauties ar treknu gaļu un arī treknām zivīm, lai arī tajās ir vērtīgie tauki – viss ar mēru. Augstais tauku saturs dažos produktos ( cūkgaļa, liellopa krūtiņa, lasis, pīle, zoss, mencu aknas) traucē pilnvērtīgi uzsūkties tām olbaltumvielām, kas atrodamas šajos produktos.

3. Optimālie olbaltumvielu avoti – ir liesa putnu gaļa, olas, liesa liellopa gaļa. Arī augu valsts olbaltumvielām (zirņi, pupiņas, griķi, rieksti) noteikti jābūt iekļautām jūsu uzturā.

4. Pats veselīgākais gaļas pagatavošanas veids ir grils vai šašliks. Tādā veidā tiek zaudēta lielākā daļa tauku, kas parasti rada lielu slodzi kuņģa zarnu traktam.

5. Gaļu un zivis ieteicams neēst kopā ar kartupeļiem, maizi un putrām. Labākā piedeva gaļai un zivīm – salāti no dārzeņiem (kāposti, burkāni, bietes) .

6.Vislabāk olbaltumvielas ēst vakariņās. Lai naktī organisms spēj tās visas pilnībā uzsūkt.

7. Tomēr arī attiecībā par OB uzņemšanu ir vajadzīgs zelta vidusceļš. Pārlieku liels olbaltumvielu daudzums organismam var radīt problēmas gremošanas sistēmai, papildus slodzi nierēm un aknām, tā kā arī šeit viss ar mēru. Neder formula: jo vairāk, jo labāk.

Ar mīlestību Ineta