veders-riepa-tauki-43067662Kāpēc iesaka tievēt lēni, un, kas slikts ir ātrā svara zaudēšanā? Kad runa iet par svara zudumu, tad nepārprotami stabilu pirmo vietu te ieņem svara zaudēšana, kas notiek lēni un stabili. Ātra svara zaudēšana jebkurā gadījumā beidzas ar tikpat ātru un vēl lielāku svara atgriešanos.

1 kg tauku satur 9000 kcal. Dienā patērējot (sadedzinot sportojot, piemēram) 500 kcal, jums nedēļas laikā izdotos atbrīvoties tikai no 3500 kcal (500 x 7), kas līdzinās apmēram 400 gramiem tauku. Tieši tādēļ, ja nedēļas laika tiek zaudēts vairāk kā 1-1,5 kg, tad tas nozīmē, ka tiek zaudēts nekas vairāk kā vien ūdens un muskuļi. Daudziem šķitīs, ka nedēļas laikā zaudēt tikai 1 kg ir ļoti maz, taču vairākkārtēji pētījumi vairāku gadu garumā ir pierādījuši, ka tieši šāds svara zudums ir optimālākais, veselīgākais un rada stabilu un ilgnoturīgu rezultātu. Ja ir vēlme notievēt līdz atvaļinājumam – tad vienkārši sāciet rīkoties jau laicīgi, nevis dažas dienas pirms svarīgā datuma panikā mesties meklēt dažādas brīnumdiētas un brīnumtabletes vai arī mērdēt sevi badā.

Dažādas populāras īstermiņa diētas pārņēmušas un kļuvušas jau par neatņemamu klasiku „glancētā” žanra piekritējiem un atbalstītājiem. Neiedziļinoties šīs parādības psiholoģiskajos aspektos, izpētīsim no fizioloģijas puses šos solītos rezultātus tauku dedzināšanas jomā, kas parasti figurē popularizējot šādas diētas un izvērtēsim to gala iznākumu no cilvēka organisma reālajām iespējām.

Parasti ieteicamās „svētku” diētas aprēķinātas uz 3-7 dienām, un apsolītais svara zudums ir no 2-5 kg. (nez kāpēc ne vienā žurnālā, nevienā interneta saitā nav sastopamas diētas, kas paredzētas 6 mēnešiem ar svara zudumu 2 kg mēnesī?)

Labi, pieņemsim, ka diēta „nostrādāja”. Tas ir pilnīgi iespējams. Pieņemsim, ka 5 dienās esiet zaudējusi 3 kg. Paskaitīsim, kas un kā zaudēts:

1)  Lai zaudētu šādu svaru 5 dienās ir jāpieņem, ka diētai jābūt pietiekoši „drastiskai”. Brīnumi pasaulē nenotiek, un jūs saprotat, ka labi un sātīgi ēdot 3 kg 5 dienās zaudēt ir nereāli. Cik gan ierobežojošai jābūt šādai diētai? Var būt dažādi. Taču par piemēru paņemsim dārzeņu vai dārzeņu-olbaltumvielu diētu, kas dienā paredz uzņemt tikai 500 kcal. Jo ēdot vairāk, tik daudz svaru zaudēt nav iespējams. Pat pilnībā badojoties cilvēks dienā zaudē ne vairāk kā 1-1,5kg.

2)  Tālāk paskaitīsim, kas tad īsti zaudēts šajās 5 dienās:

a) enerģijas trūkuma gadījumā organisms pirmām kārtām ķeras klāt glikogēnam, kurš  “nesportista” organismā ir apmēram 300 grami (glikogēns mūsu organismā nonāk kā ogļhidrāti, kuri pēc tam mūsu aknās un muskuļos „pārvēršas” par glikogēnu.) Katrs glikogēna grams sev piesaista 3-4 gr ūdens. Rezultātā zaudējot šos rezerves 300 gramus glikogēna mēs reizē zaudējam arī ūdeni 300 gr x 4gr ūdens . Tātad rezultātā mēs zaudējam 1200 gr (1,2kg).

b) jebkura tāda veida diēta paredz arī atteikšanos no sāls. Un tas nav ne bez nodoma – jo sāls arī piesaista organismā ūdeni. Līdz ar to atsakoties no sāls uzturā, mēs atkal ļaujam no organisma aizplūst ūdenim. Rezultātā varam pieskaitīt vēl 0,5 l ūdens.

c)   līdz ar diētas uzsākšanu, mēs arī loģiski mazāk ēdam, līdz ar to nenovēršami mazāk mūsu zarnā veidojas, atvainojiet, fekālijas. Un vēlreiz atvainojiet par „sīkumainību”, bet zarnu trakts mums ir diezgan garš, ap 15 metriem un ietilpina apmēram 2-3 kg satura, no kuriem apmēram puse ir mikrobā masa).Pieņemsim, ka diētas laikā šis daudzums samazinājies par 1 kg.

Un tā, kopējais ķermeņa svara zudums: 1, 2 kg + 0,5 kg = 1kg = 2,7 kg.

Protams, ka visi cipari ir aptuveni, taču gala rezultāts un secinājumi liek vilties: šajās piecās drastiskās diētas dienās reāli badojoties ir zaudēti tikai 300 gr tauku.

Tam grūti noticēt, bet tā nu tas ir. Tauku slānīša zaudēšanas iespēja (tieši tauku, nevis kā cita!) 5 dienu (arī 3 un 7 dienu) laikā principā ir ļoti neliela un minimāla. Un tieši tāpat arī badojoties (kaut arī svara zudums šajā laikā ir ievērojams), tauki tiek zaudēti minimāli. Pārsvarā tiek zaudēts ūdens un zarnu saturs. Kas pēc diētas pabeigšanas loģiski – atgriežas. Tieši to pašu var attiecināt arī uz visām caureju veicinošajām tabletēm, urīndzenošajām  tējām, kas iedarbojas konkrēti uz organismu, nevis uz taukiem.

Un tā, mēs ieraudzījām, ka pat ievērojams svara zudums dažās dienās nenozīmē, ka zaudēti ir tauki. Kāpēc tā? Tāpēc, ka tauku izmantošana par stratēģisku enerģijas avotu ir pats grūtākais un sarežģītākais process. Organismā ir pietiekoši daudz ko patērēt vispirms, pirms tas pilnā mērā ķersies klāt zemādas tauku izmantošanai. Piemēram, kā enerģijas avotu, tas vispirms var izmantot to pašu pieminēto glikogēnu, kas atrodas mūsu muskuļos un aknās, olbaltumvielas no asinīm, olbaltumvielu rezerves no aknām un tauku rezerves no muskuļiem, olbaltumvielas no muskuļiem – to visu organisms var izmantot pirms ķerties klāt tieši zemādas tauku izmantošanai (dedzināšanai) kā enerģijas avotam.

Kādi secinājumi?

Pirmkārt, jau noskaidrojām, ko lielākajā daļā šādu „ātro” diētu laikā mēs zaudējam.

Kā redzējāt, tas, ko zaudējāt, nav tauki. Ja šie paši 3 kg būtu zaudēti mierīgā garā, nesteidzoties 6 mēnešu laikā, tad tie nenoliedzami un 100% būtu bijuši zaudēti 3 kg tauku.

Otrkārt, noskaidrojās šādu, diemžēl tik populāru, ātro un drastisko diētu bezjēdzīgums, bezperspektivitāte. Un vēl: nekādā gadījumā neaizmirstiet par šādu diētu ietekmi uz veselību un organismu kopumā (vielmaiņas palēlināšanās, ādas, zobu, matu, nagu stāvokļa pasliktināšanās).

Pats labākais risinājums: samērīga tauku zaudēšana ilgākā laika posmā, kas arī sniegs stabilu un pastāvīgu svara samazinājumu.

Un beidzot, nav vērts mānīt pašām sevi ar dažādām mūsdienīgām uztura piedevām: ne urīndzenošie, ne caureju veicinošie līdzekļi jūs nepadarīs slaidākas. Tie ir nepieciešami slimiem cilvēkiem, bet normālam cilvēkam priecāties par to, ka aizejot lieku reizi uz tualeti, viņš uzkāpjot uz svariem sver mazāk kā pirms tam- jāatzīst ir mazliet dīvaini. Neticiet tam, ka ir kādi brīnumlīdzekļi, kas atrisinās jūsu lieko tauku problēmu. Lai no tiem tiktu vaļā ir daudz jāstrādā un jāsvīst. Lai iznīcinātu 1gr tauku ir jāsadedzina 9 kcal, bet 1 kg tauku ir ne daudz un ne maz, bet veseli 9000 kcal!

Vai nu jūs tās „sadedziniet” sportojot, vai līdzsvarā un pamazām samazinot uzņemtās kalorijas – citu variantu vienkārši nav un nekad nebūs.

Ineta Rijniece /Avots: http://fatalenergy.com.ru/