Lai rastu vispārīgu izpratni īsumā izstāstīsim par cukuru veidiem, bet lai saprastu kurš tad ir visbriesmīgākais mūsu vielmaiņai un arī veido šo diabētu un aptaukošanās epidēmiju, būs jāpalasa tālāk un jāvelta tam vismaz 10 minūtes, bet tad vismaz radīsies neliela izpratne par fizioloģiskajiem procesiem organismā un sapratīsiet, kas un kā tevī tiek „iebarots” un ko tas nodara.

Dekstroze, fruktoze un glikoze visi ir monosaharīdi, ko mēs pazīstam kā vienkāršos cukurus. Galvenā atšķirība ir šo cukuru vielmaiņa, vai ko organisms ar tiem izdara. Glikoze un dekstroze būtībā identiski cukuri.Tomēr pārtikas ražotāji parasti izmanto terminu ”dekstroze” savā sastāvdaļu sarakstā.

Un tātad, populārākie cukuri, ko sastopam, – parastais galda cukurs ir 50% fruktoze un 50% glikoze. Augstas fruktozes kukurūzu sīrups (AFKS), ko arvien vairāk izmanto saldinātajos dzēriens un citur ir 55% fruktoze un 45% glikoze. Cukura alkoholi tādi kā xylitol, glycerol, sorbitol, maltitol, mannitol, and erythritol nav ne cukuri, ne alkohols, bet paliek ļoti populāri kā saldinātāji, ko pilnībā absorbē tievās zarnas, tādējādi nav lieko kaloriju efekta, taču bieži izraisa blakus efektus tādus kā vēdera uzpūšanās un caureja. Medus parasti ir 53% fruktoze un 47 % glikoze, bet, ja to lieto svaigā formā satur daudz noderīga, piemēram tādu pašu antioksidantu daudzumu kā spināti. Agaves sīrups, parasti pēc tā pārstrādes lietošanai satur 80% fruktozes un galaprodukts parasti ļoti attālināti atgādina oriģinālo agavi.

Kā jau var noprast un, iespējams tas iepriekš dzirdēts, visbīstamākā ir fruktoze. Kaut gan tas ir cukurs, kas sastopams augļos, Dievs radot šo indi mūsu aknām fruktozi to salicis kopā ar pretindi – augu šķiedrvielām, kas nozīmīgi palīdz vielmaiņā, taču arī to augļu ēšanā, kas satur daudz fruktozes, vajadzētu ievērot mērenību.

Zemāk tiks skaidroti visi cukuru vielmaiņas veidi un kas tieši notiek ar tiem organismā, centos to darīt visiem vai vismaz lielākajai daļai pietiekami viegli saprotamā valodā.

Kāda ir glikozes vielmaiņa mūsu organismā?

Glikoze ir pamata enerģijas avots dzīviem organismiem, no baktērijām līdz cilvēkiem, kā arī tā ir primārs enerģijas avots Tavām smadzenēm. Tā ir fotosintēzes produkts un atrodama rīsos, kukurūzā un citos graudaugos, kā arī maizē un citos miltu izstrādājumos (makaronos).

Tiklīdz kādā ēdienreizē tiek uzņemta glikoze – pieņemsim no divām maizes šķēlēm80% no tās izmanto Tavi orgāni un to katra šūna. Pārējie 20% nonāk Jūsu aknās, metabolizējas un tiek uzkrāti.

Zemāk aprakstītais ir tas, kas notiek ar 20% glikozes, kad tā nonāk līdz Jūsu aknām:

 • Visa glikoze, kas dotajā brīdī nav vajadzīga ķermenim, tiek nekavējoties pārveidota par glikogēnu, lai to uzkrātu aknās. Glikogēns ir organisma netoksiskās īslaicīgās enerģijas rezerves, kuras var tikt ātri pārveidotas par enerģiju, kad Tev tas ir vajadzīgs. Aknām nav glikogēna daudzuma ierobežojuma, kas var tikt uzkrāts bez paliekošām sekām. (Tādā veidā sportisti sasniedz augstākus rezultātus, kad viņi „uzlādējas” ar ogļhidrātiem)
 • Tiek producēts neliels piruvāta daudzums, kas tiek pārveidots par ATF (enerģijas krājumu ķīmiskā forma) un ogļskābo gāzi. Tiek producēts vēl mazāks citrāta daudzums, kas beigās veido ĻZBL (ļoti zema blīvuma lipoproteīni, tie sliktie) liponeoģenēzes rezultātā – bet mēs te runājam par ļoti maziem daudzumiem (mazāk par vienu kaloriju no divām maizes šķēlēm).
 • Aizkuņģa dziedzeris izdala insulīnu, kā atbildes reakciju uz glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs; tas palīdz glikozei iekļūt Jūsu šūnās. Bez insulīna šūnas nevarētu pārstrādāt glikozi, un tādejādi tām nebūtu enerģijas kustībām, augšanai, repariācijai vai citām funkcijām. Insulīns ir atslēga, lai atvērtu durvis šūnā, lai ļautu glikozei pārvietoties no asins plūsmas uz šūnas iekšpusi.
 • Kad Tu apēd 120 kalorijas glikozes, tikai mazāk par vienu kaloriju piedalās metabolo procesu blakusefektu veidošanā.

Kāda ir etanola vielmaiņa mūsu organismā?

Etanols, vai etilspirts, ir daudzu mīļākais ogļhidrāts. Bet tas ir arī ogļhidrāts, kas iziet ļoti atšķirīgu (no pārējiem) vielmaiņas procesu, atstājot aiz sevis toksīnu pēdas kilometru garumā.

Akūtos gadījumos etanols toksiski darbojas uz centrālo nervu sistēmu, bet hroniskos gadījumos tam piemīt hepatotoksicitāte, jo tas praktiski pilnībā metabolizējas aknās.

Pēc alkoholiskā dzēriena patēriņa, 10% no kopēja etanola daudzuma tiek sašķelti kuņģī un zarnās kā primārais efekts, vēl 10% tiek metabolizēti smadzenēs un citos orgānos. Etanola daļējs metabolisms smadzenēs izskaidro to, kāpēc Tu jūties apreibis.

Pārējie 80% nokļūst aknās, kur tiem jāsašķeļas. Aknām tā ir četrkāršā slodze salīdzinājumā ar tik pat lielu kaloriju daudzumu no glikozes.

Etanola un glikozes vielmaiņas procesi aknās diezgan pamatīgi atšķiras.

Kopsavilkums par šo metabolo reakciju kaskādi var būt sekojošs:

 • Aknas pārvērš etanolu par aldehīdiem, kuri producē brīvos radikāļus, kas savukārt bojā aknu proteīnus.
 • Daži no šiem aldehīdiem tiek pārveidoti glikozē, bet šī procesa gaitā veidojas liels daudzums pāri paliekošā citrāta; tas stimulē „neveselīgās” ķīmiskās vielas, kas rezultējas ar brīvo taukskābju, ĻZBL un triglicerīdu veidošanos. Salīdzinājumā ar vienu kaloriju glikozes, kas tika pārvērsta par ĻZBL (skat. iepriekšējo nodaļu), līdzīgs uzņemto kaloriju daudzums no etanola veido 30 ĻZBL kalorijas, kas tiek transportētas uz taukšūnām un sekmē aptaukošanos, vai piedalās pangu veidošanas procesā. Tieši tas noved līdz alkoholisma dislipidēmijas attīstībai.
 • Lipīdi kopā ar etanolu aktivē enzīmu, kas uzsāk iekaisuma reakciju kaskādi, kas savukārt izraisa aknu insulīna rezistenci, aknu iekaisumu un cirozi.
 •    Aknās uzkrājas tauku pilieni, kas var novest līdz aknu aptaukošanās slimībai.
 • Brīvās taukskābes pamet aknas un izraisa Jūsu skeleta muskuļu insulīna rezistenci. Šī insulīna rezistences forma ir sliktāka par hepatisko insulīna rezistenci, un tā var novest līdz 2. tipa cukura diabēta attīstībai.
 • Pēc 120 etanola kaloriju devas, liela to daļa (apmēram 40 kalorijas) var veicināt slimības attīstību.

Kāpēc gan es iekļauju etanola metabolisma aprakstu rakstā par cukuriem?

Tāpēc, ka fruktoze tiek metabolizēta līdzīgi etanolam, veidojot ķermenī tās pašas toksiskās vielas.

Kāda ir fruktozes vielmaiņa mūsu organismā?

Kad Tu patērē fruktozi, 100% no tās nonāk tiešā ceļā aknās, lai tur tiktu metabolizēta. Lūk, kāpēc tā ir hepatotoksīns tā dod milzīgu pārslodzi aknām. Fruktozes metabolisms veido sekojošus blakusefektus:

 • Fruktoze tiek nekavējoties pārveidota par fruktozes-1-fosfātu (F1F), iztukšojot Jūsu aknu šūnu fosfātu rezerves.
 • Iepriekšminētais process veido urīnskābi kā atkritumu produktu. Urīnskābe bloķē enzīmu, kurš piedalās slāpekļa oksīda veidošanā. Slāpekļa oksīds ir ķermeņa dabiskais asinsspiediena regulators, tāpēc pēc tā bloķēšanas ceļas asinsspiediens, novedot līdz hipertensijai. Paaugstināts urīnskābes līmenis var novest līdz podagras attīstībai.
 • Gandrīz viss F1F daudzums tiek pārveidots par piruvātu, kurš gala rezultātā kļūst par citrātu, kas veicina liponeoģenēzi, kura galaprodukti ir brīvās taukskābes, ĻZBL un triglicerīdi. Rezultāts – hiperlipidēmija.
 • Fruktozi stimulē g-3-p (aktivētais glicerols), kas ir svarīgu molekula brīvo taukskābju (BT) pārveidošanā par triglicerīdiem tauku šūnās. Tauku uzkrāšanas intensitāte taukšūnās ir atkarīga no g-3-p klātbūtnes. Jo vairāk g-3-p ir pieejams, jo vairāk tauku tiek uzkrāti. Fruktoze ir ogļhidrāts, kurš visefektīvāk tiek pārveidots par g-3-p. Citiem vārdiem, fruktoze ir visvairāk lipofīlais ogļhidrāts.
 • BT tiek eksportētas no aknām uz skeleta muskulatūru, veicinot skeleta muskuļu insulīna rezistenci.
 • Dažas BT paliek aknās, veicinot tauku pilienu akumulāciju, hepatisko insulīna rezistenci un nealkohola taukaino aknu slimību (NATAS)
 • Insulīna rezistences dēļaizkuņģa dziedzeris atrodas stresa stāvoklī, tas izdala vairāk insulīna, kā atbildi uz pieaugošo cukura līmeni asinīs, jo taukšūnas nav spējīgas dabūt cukuru ārā no asins cirkulācijas. Šis process noved līdz 2. tipa cukura diabēta attīstībai.
 • Līdzīgi kā ar etanola devu, 120 fruktozes kalorijas rezultējas ar to lielās daļas (atkal ap 40 kalorijām) tiešo ietekmi uz slimības attīstību.

Vai šie simptomi neliekas nedaudz pazīstami? Paaugstinātais asinsspiediens, lipoģenēze un dislipidēmija, aptaukošanās, iekaisumi, insulīna rezistence un centrālās nervu sistēmas leptīna rezistence?

Ja Tev liekas, kas tas viss skan kā klasisks metabolais sindroms, tad Tev ir taisnība!

Tas ko vajadzētu paņemt sev līdzi izlasot šos 3 cukuru vielmaiņas veidus – fruktozes lietošana ir tauku lietošana. Fruktoze nav īsti ogļhidrāts – diēta ar lielu fruktozes daudzumu ir diēta ar LIELU TAUKU daudzumu. Diēta ar lielu tauku daudzumu veido apburto loku, kurš pats no sevis neapstāsies.

Salīdzinot fruktozes un etanola metabolismus, var pārliecināties, ka tie ir ļoti līdzīgi. Patiesībā, ja Tu salīdzini 150 gāzētā dzēriena kalorijas metabolismu ar 150 alus kalorijām, abos gadījumos ap 90 kalorijām nonāk aknās. Fruktoze izsauc lielāko daļu no toksiskiem efektiem, kurus izraisa etanols, jo abi divi nāk no cukuru fermentācijas.

Gan etanola, gan fruktozes metabolisms noved pie centrālās aptaukošanās (vēdera tauki), insulīna rezistences un metabolā sindroma.

Ēdelības neiroķīmiskais pamats.

Tu ēd „atlīdzības ceļa” (citā nosaukumā hedoniskā ceļa) aktivācijasdēļsmadzenēs.

Smadzeņu baudas centrs (ventrālā tegmentālā zona, jeb VTZ, un nucleus accumbens, jeb NA) ir visu uzvedības modeļu sakne, kura darbojas pateicoties ķīmiskajiem ziņnešiem, kas uzreiz tiek iesaistīti enerģijas procesos, kā es jau akcentēju iepriekš.

Smadzeņu daļa, kas reaģē uz ko Tu ēd ir tā pati daļa, kas atbild uz nikotīna, morfīna, amfetamīna, etanola lietošanu, seksu un fizisko aktivitāti! Tāpēc cilvēki, kas lieto narkotikas, bieži pārēdas.

Leptīns un insulīns ir šo atlīdzības atbilžu modulatori, kas samazina VTZ-NA aktivitāti. Citiem vārdiem, leptīns un insulīns veicini signāla nosūtīšanu no Tavām smadzenēm par ēšanas pārtraukšanu.

Fruktoze mazina šos normālos sāta signālus, palielinot kaloriju uzņemšanu gan tieši, gan netieši:

1.Fruktoze nestimulē leptīna līmeņa pieaugumu, tāpēc sāta signāli tiek vājināti.

 1. Glikoze nomāc grelīna (bada hormons,kuradēļTev gribās vairāk ēst) izdali, bet fruktoze nenomāc.
 2. Fruktoze samazina leptīna daudzumu, kas šķērso asiņu – smadzeņu barjeru, paaugstinot triglicerīdu daudzumu.
 3. Fruktoze palielina insulīna līmeni, kas iejaucas komunikācijā starp leptīnu un hipotalāmu, līdz ar to baudu signāli netiek dzēsti. Smadzenes jūt badu un liek tev ēst vairāk.
 4. Fruktoze samazina malonil-CoA produkciju, kas palīdz veicināt enerģijas pietiekamības sajūtu.

Fruktoze ne tikai izraisa insulīna rezistenci, bet arī pastiprina hedonisko atbildi uz pārtikas uzņemšanu, tādejādi veicinot pārmērīgu kaloriju uzņemšanu, ar ko izveido pozitīvu atgriezenisko saiti ar pārmērīgu ēdiena patēriņu.

Kur un kā mūsos visvairāk „grūž” iekšā fruktozi.

Saldinātajos dzērienos, un šeit es runāju par limonādēm UN paku sulām, arvien vairāk sāk izmantot tieši augstas fruktozes kukurūzu sīrupu (AFKS), kas ir līdz pat 3 reizēm lētākas par cukuru un par 20% saldāks, bet kā jau redzējāt iepriekš satur vairāk bīstamās fruktozes tīrā veidā, nemaz nerunājot par to, ka valstīs kā piemēram ASV, kur nav aizliegti ģenētiski modificēti organismi, tas nāk tieši no šāda avota, jautājums vai pie mums tam vispār kāds pievērš uzmanību..

Mēs arvien mazāk apzināmies, kā AFKS un arī citi saldinātāji, toksiskais aspartams un citi sāk iespiesties mūsu diētā – ne tikai nealkoholiskajos dzērienos un sulās, bet arī salātu mērcēs un garšvielās, kā arī praktiski visā apstrādātajā pārtikā. AFKS kopš 1975.gada paliek arvien pupulārāks to zemo izmaksudēļ.

Tagad kukurūzas industrija ir radījusi jaunu produktu lietošanai dzērienu pagatavošanā, – kristalīnu fruktozi. Tā tiek iegūta no fruktozes, ļaujot tai kristalizēties no kukurūzas sīrupa, kas bagātināts ar fruktozi. Rezultātā iegūst produktu, kas par 99,5% sastāv no fruktozes, tas divas reizes pārsniedz fruktozes koncentrāciju parastajā AFKS!

Acīmredzami, visas veselības problēmas, kas ir saistītas ar AFKS, varētu būt vēl izteiktākas šim produktam.

Lai padarītu lietas vēl nopietnākas, kristalīnu fruktoze var saturēt arsēnu, svinu, hlorīdus un smagos metālus – faktiski sarakstu ar veļas mazgāšanas toksiskām vielām, no kurām ir jāizvairās. Vairākos pētijumos ir konstatēta bīstama dzīvsudraba koncentrācija AFKS

Kāpēc gan FDA (Pārtikas un Zāļlīdzekļu aprites uzskaites organizācija ASV ) regulē etanolu, bet neregulē fruktozi, ja jau tā rada tādus pašus riskus veselībai kā etanols?

FDA klasificē fruktozi kā LUPD: lielākoties uzskatāma par drošu. Tas faktiski neizsaka neko, un nav ar neko pamatots.

Secinājumi

Man liekas, ka panākot cukura atkarības uzveikšanu, vai mūsu valsts gadījumā, samazinot to ievazāšanu no ASV un arī Rietumeiropas valstīm, kā arī pašiem domājot līdzi pie sava uztura pozitīvās ietekmes uz veselību būtu pat lielākas nekā, ja visi pārtrauktu smēķēšanu, jo paaugstināts insulīna daudzums ir pamats gandrīz visām zināmajām hroniskajām saslimšanām, sākot ar vēzi un artrītu līdz kariovaskulārām slimībām.

Šie ir nosacīti veselīgie cukuri, mērena našķošanās ar, kuriem nodara maz sliktuma:

 1. Izmantot augu, ko sauc par Steviju
 2. Lietot niedru cukuru, ievērojot mērenību
 3. Lietot medu, ievērojot mērenību
 • Izvairieties no VISIEM mākslīgajiem saldinātājiem, kuri var sabojāt Jūsu veselību pat ātrāk par HFCS.
  • Ēdiet cukuru kopā ar šķiedrvielām…. piemēram, augļos.
  • Uzgaidi 20 minūtes pirms ķerties klāt pie otrā ēdiena pusdienās, dodot iespēju smadzenēm saņemt sāta signālus!!!
 • Regulāri nodarboties ar fizisko aktivitātēm. Fiziskā aktivitāte ir svarīga vairāku iemesludēļ:
 • Fiziskā aktivitāte uzlabo skeleta muskuļu jūtību pret insulīni (insulīns muskuļos darbojas efektīvāk).
 • Fiziskā aktivitāte samazina stresu un pazemina kortizola līmeni, kas savukārt samazina ēstgribu.
 • Fiziskā aktivitāti nomāc grelīnu, tādejādi samazinot ēstgribu.
 • Fiziskā aktivitāte paātrina metabolisma ciklus, samazinot citrāta līmeni, un tādejādi samazinot tauku veidošanos.
 • Fiziskā aktivitāte var samazināt artrītu, uzlabot garastāvokli, stiprināt kaulus un pat aizkavēt novecošanos.
  • Izvairies no tā saucamajiem enerģijas dzērieniem tāpēc, ka tie ir piepildīti ar cukuru, nātriju un ķīmiskajām piedevām.
  • Slāpju veldzēšana ar tīru, svaigu ūdeni ir labākā izvēle
 • fruktoze ir ātrais OH.

Fruktozei GI ir ap 20, bet neko derīga gan viņa nav.

zems GI nenozīmē, ka OH nav ātrs un tas attiecas uz fruktozi, kas ir monosaharīds, kas no gremošanas sistēmas pa taisno iet aknās iekšā pāris minūtēs, jo viņa nav jāsagremo nemaz – tāpēc arī ātrais OH.

Ja aknās ir pietiekami glikogēna, tad fruktoze dara kaut ko vēl jautrāku – viņa pārvēršas sliktajos taukos. attiecīgi sanāk, ka var rasties situācija, ka ēdot fruktozi īstenībā palielinās slikto tauku patēriņš.

(Paldies raksta autoram: Kristapam Kosītim)