Jā, pa lielam jau mēs zinām, ka  kalorija ir kalorija… Bet tomēr. Ir atšķirība, no kurienes tā “nāk”. Par piemēru, paņemsim 500 kcal.
1. 500 kcal no kūkas “Napoleons” uzsūksies mūsu ķermenī nepieklājīgi ātri un par 100%. Tortītes cukuri (ogļhidrāti) pārstrādāsies jau turpat mūsu mutītē pateicoties burvestīgajai amilāzes iedarbībai (Amilāze  ir enzīms, kurš mutes dobumā šķeļ cieti. Amilāze atrodas cilvēku un dažu citu zīdītāju siekalās, kur tā uzsāk uzturvielu šķelšanu). Notiek insulīna “sprādziens”. Hormons paķer  saņemto cukuru un stiepj to turp, kur tam vaļā vārti:  uz muskuļiem, aknām, taukiem. Ja vārti uz “muskuļu šķiedrām “neatpazīst ” (kas nozīmē – insulīna rezistenci) ciemiņu pie vārtiem (insulīnu), tad tas to nogādā taukos. Kaut  arī tas būtu vienīgais, ko esiet apēduši pa dienu…

2. 500 kcal, kas uzņemtas apēdot brūnos rīsus ar avokado un dārzeņiem – uzsūksies organismā vairākas stundas. Pilnvērtīgas olbaltumvielas no gaļas, putniem, zivīm prasa milzums enerģijas, lai sašķeltu tās kuņģī un zarnu traktā līdz aminoskābēm. Tas ir tik enerģiju patērējoši, ka organisms iztērēs ne tikai  laša kcal, bet plus vēl piemetīs kādu saujiņu savējās kalorijas…:)

!!! Šķiedrvielas no graudiem, zaļumiem un dārzeņiem sauc par grūti sagremojamām. Jau no nosaukuma saprotams, ka tās uzsūcas ilgi un, ne līdz galam. Un tas, savukārt atkal nozīmē, to, ka organisms to pārstrādāšanai patērēs daudz energijas. Daudzo šķiedrvielu dēļ, cukurs ļoti lēnām ieplūst asinīs. Insulīns uz lēno cukura līmeņa paaugstināšanu atbild ar to, ka izdalās tas tieši vajadzīgajā daudzumā un, ne vairāk, un lēnā, mierīgā garā tas to (cukuru) aiztransportē  uz muskuļiem, nevis  taukiem, kā tas būtu noticis, ja apēstu šīs 500 kcal ar Napoleonu.
Starp citu tauki no avokado un zivs ir lielisks sāta sajūtas un enerģijas avots. 

Lūk, kādēļ, es  par šo vienmēr atgādinu un arī veidojot savas ēdienkartes neaizmirstu: ka kcal ir kcal, bet ļoti būtiski, lai ēdienkarte ir sabalansēta un tajā pietiktu arī labo tauku.

Plikas kalorijas bez pilnvērtīga uztura ir tikai  CIPARI.